wtorek, 7 maja 2013

Giełda minerałów..


Walka Gołoty - ostatnia (?)


Warszawa..


Nowy Rok..


Gdynia..




Impulsem do rozwoju miasta była budowa portu, który powstał w celu zapewnienia Polsce dostępu do morskich szlaków i bazy marynarki wojennej wobec niepewnej sytuacji w Wolnym Mieście Gdańsku. Szybki napływ ludności i dynamiczny rozwój portu sprawiły, że w ciągu kilkunastu lat po nadaniu praw miejskich Gdynia ze wsi rybackiej przekształciła się w miasto zamieszkane przez 127 tys. osób (1939). Obecnie liczy, według danych GUS-u z 30 czerwca 2012, 248 574 mieszkańców, a jej powierzchnia zajmuje 135 km².

Szwecja..

Szwecja to kraj o powierzchni prawie 450 000 km2 i 9,5-milionowej liczbie mieszkańców.

Szwecja jest monarchią konstytucyjną. Król jest głową państwa, ale ma niewielkie uprawnienia.Przez wieki systematycznie tracił je na rzecz innych organów państwowych: parlamentu, rządu i innych urzędów centralnych.

Rząd sprawuje władzę wykonawczą i składa się z premiera i powołanych przez niego ministrów. W Szwecji istnieją dwie kategorie ministrów. Pierwsza to ministrowie kierujący określonymi ministerstwami, druga to ministrowie bez teki (tzw. radcy konsultanci). Ministerstwa nie są zbyt rozbudowane. Posiadają tylko funkcję kierowniczą i przygotowawczą ustaw, ponieważ istnieją obok nich rozbudowane urzędy centralne. Ich urzędnicy z założenia mają być apolityczni i dobrze wykształceni. Zadaniem tych urzędów jest bieżące zarządzanie.

W latach powojennych w życiu politycznym Szwecji dominowała jedna partia: Szwedzka Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza (SAP), która nieprzerwanie sprawowała władzę od 1932 do 1976 roku, kiedy przegrała wybory[6]. Drugą porażkę poniosła w 1991 roku, ale następne wybory w latach 1994, 1998 i 2002 przyniosły jej powrót do władzy. Większość jej członków to działacze związków zawodowych. SAP jest zwolenniczką państwa opiekuńczego, popiera silny wpływ państwa na gospodarkę i równość społeczną. Obecnie podatki w Szwecji stanowią 52% PKB (w latach 80' wynosiły nawet 60%), z których państwo szwedzkie finansuje edukację, służbę zdrowia i badania.

Polityka socjalna Szwecji opiera się na założeniu, że wszyscy obywatele niezależnie od pochodzenia i stanu majątkowego powinni mieć równy dostęp do edukacji, służby zdrowia, dóbr kultury itd. Charakterystyczne dla Szwecji jest finansowanie służby zdrowia i emerytur z podatków, a nie dodatkowych ubezpieczeń społecznych.

Istotną część gospodarki szwedzkiej stanowią bogactwa naturalne takiej jak są m.in. wysokiej jakości rudy żelaza oraz duża, zwłaszcza w stosunku do zaludnienia, powierzchnia lasów. Szwecja jest jednym z największych eksporterów broni i technologii wojskowych, w tym do Pakistanu, Chin i Arabii Saudyjskiej[10]. Znane marki szwedzkie to Volvo, Saab (lotnicza i samochodowa), Scania, Koenigsegg, Ericsson, Electrolux, Husqvarna, Vattenfall AB, Gripen, Skanska AB, Nordea Bank, Oriflame, Tetra Pak, H&M i IKEA.

Szwecja jest jednym z najbogatszych krajów Europy. Zawdzięcza to bogatym złożom rudy żelaza, lasom i ogromnym zasobom energii wodnej. Przede wszystkim jednak ludziom, którzy potrafili spożytkować te bogactwa naturalne dla dobra swojego kraju. Dziś Szwecja jest jednym z najbogatszych krajów świata, nowoczesnym i wysoko uprzemysłowionym. Tak szybki przeskok wyamagł sporej dozy codziennego patriotyzmu i szerszej perspektywy w działaniach ludzi, obojętnie czy było się zatrudnionym, właścicielem fabryki, czy politykiem kształtującym warunki dla rozwoju przedsiębiorstw.

Godna podziwu jest kreatywność szwedzkich inżynierów z przełomu XIX i XX wieku, którym świat zawdzięcza urządzenia do dziś traktowane jako niezbędne. Łożysko kulkowe -- Sven Wingquist (1876-1953), lodówka -- Baltzar von Platen (1898-1984), czy klucz, w Polsce zwany z jakiegoś powodu francuskim -- Johan Petter Johansson (1853-1943), to tylko parę przykładów.